Blog

Çin 2013 yılı kutlamaları

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, 2013 yılına merhaba dedi. Bu yıl başkent Pekin ve diğer büyük şehirlerde yeni yıla ışık ve lazer gösterileri altında büyük coşku ile girildi.

Pekin'in tarihi Yazlık Sarayı'nda düzenlenen yeni yıl etkinliğine lazer ışıkları damga vurdu. Dünya mirasları listesinde yer alan bu tarihi mekândaki etkinlikler devlet televizyonu tarafından da canlı olarak verildi.

Pekin'de yeni yılın coşku ile karşılandığı bir başka merkez ise The Place (Shi Mao Tian Jie) oldu. 250 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde dünyanın en uzun ve Asya'nın en büyük LED ekranının altında binlerce kişi yeni yıla muhteşem animasyonu izleyerek, merhaba dedi. Pekin'in finans merkezinde yer alan bu kompleks aynı zamandaÇinlilerin akşam sefasını sürdüğü yerlerin başında geliyor.

Yeni yıl için son saniyelerine girilirken, hep birlikte geriye doğru sayıldı ve saatler 00.00.00'ı gösterdiğinde büyük bir coşku yaşandı. Halk o anları ellerindeki cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle görüntüledi.

Öte yandan, havanın da soğuk olması nedeniyle Çinlilerin büyük bir kısmı yılbaşını evlerinde televizyonların verdiği yeni yıl eğlence programlarını izleyerek karşıladı.

Ülke genelinde havanın da soğuk olması nedeniyle Çinlilerin büyük bir kısmı yılbaşını evlerinde televizyonların verdiği yeni yıl eğlence programlarını izleyerek karşıladı. Çin Devlet Televizyonu CCTV tarafından canlı olarak yayınlanan programda, Çin'in ünlü sanatçıları sahne aldı.

Çin devlet televizyonu tarafından canlı olarak yayınlanan programda, Çin'in ünlü sanatçıları sahne aldı. Programda sahne alan birçok yabancı sanatçı ve yabancı gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Çinli erkek çocuklarının yapmış oldukları gösteri izleyicileri heyecanlandırdı.

Bu arada Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao yeni yıl mesajı yayınladı.

Çin'in büyük şehirlerinden Şanghay, Pekin ve Guangzhou'da ise yeni yıl dolayısıyla şehrin önemli turistlik mekânları ışıklandırıldı. Yeni yıl hazırlıkları kapsamında ülkedeki hemen her yer süslerle donatıldı.

Çinliler geleneksel yeni yıl bayramına (Bahar Bayramı-Chunjie) ise Şubat ayının ikinci haftasında girmeye hazırlanıyor.